Dzień Leśnych Zabaw

Swoboda w przyrodzie daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy nie tylko o otaczającym nas świecie, ale też,
a może nawet przede wszystkim, o sobie. Samoświadomość dziecka, znajomość jego możliwości i ograniczeń, sposobu, w jaki reaguje na różne sytuacje, to podstawa budowania poczucia własnej wartości. Im więcej dziecko wie o sobie, tym trafniej podejmie decyzje za samego siebie. Dzieci bawiące się w naturalnych warunkach rzadziej chorują, a ponadto są bardziej odporne na stres, mają mniejszą podatność na zaburzenia zachowań i depresję. Błoto, piasek, woda, liście, patyki, szyszki etc. mogą pomóc w pobudzeniu układu odpornościowego dzieci.
Pobyt dzieci w środowisku naturalnym sprzyja ich rozwojowi i ma pozytywny wpływ na ich zachowanie, dlatego też nasi nauczyciele realizują projekt we wszystkich grupach przedszkolnych.

Zalety swobodnej zabawy dzieci w przyrodzie

  • uczą się ponoszenia konsekwencji swoich decyzji
  • buduje się ich poczucie własnej wartości
  • trenują zaufanie
  • rozwijają swoją kreatywność
  • uczą się ustalać zasady współpracy w grupie
  • stają się zaradne i samodzielne
  • są zdrowsze
  • świetnie się bawią

Przygotowanie do wyprawy

Podczas takich wypraw każda grupa jest wyposażona w ciepłą herbatę i wodę do picia oraz drugie śniadanie. Zabiera ze sobą plandeki do siedzenia, przybory do kopania w ziemi, obieraczki do strugania patyków, szkła powiększające.
Istotną sprawą podczas takiego wyjścia jest zapewnienie odpowiedniego ubioru. Bardzo przydatna jest odzież wodoodporna głównie spodnie, które pozwalają dzieciom na siadanie w każdym miejscu bez martwienia się o przemoknięcie.
Uzbrojeni w środki przeciw komarom i kleszczom ruszamy w las.
Podczas pobytu w lesie wspieramy dzieci w poznawaniu nowego otoczenia, pokazujemy otaczająca nas przyrodę, zwracamy uwagę na zmiany w przyrodzie. Głownie jednak pozostajemy obserwatorami i dajemy im szanse na swobodne przeżywanie otaczającej przyrody i wspólną zabawę z rówieśnikami.